Beseda Zdravý životní styl ve škole i doma

Vloženo: 4.2.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 2461x | Zatím neupraveno
Ve středu 1.2.2017 se konala na Masarykově ZŠ plánovaná beseda Zdravý životní styl ve škole i doma. v rámci programu „Fandíme zdraví“.

Již běhen dopoledne připravovaly žákyně VII. B (K. Dlabačová, S. A. Jakob, E. Hájková a M. K. Blažková) pod vedením paní učitelky Jany Holasové občerstvení na podvečerní setkání – mrkvovou bábovku, cuketovou nádivku, ovesné palačinky a jogurtovo česnekový dip. Žáci IV. A (E. Hegyiová), IV. D (E. Lukešová), IV. C (V. Němečková), V. B (J. Kotasová) a V. D (R. Kohoutová) připravili výzdobu školní jídelny jídelny, zeleninové a ovocné saláty a pomazánky. V. A (V. Valentová) vytvořila na téma Stravování literárně obrázkové příběhy (např. O tlustém Pepanovi, O dědečkovi, který jedl). Ty pak spolu s pracemi žáků II. stupně byly použity na výzdobu kinosálu. Zpestřením byly i výtvarné práce ze školního archivu na téma Zelenina plná vitamínů, které byly vystaveny na podzimní zahrádkářské výstavě.

Od 14 hodin se v kinosále konala přednáška pro pedagogy na téma Jak učit pohybu na 1. a 2. stupni.  PaedDr. Jan Tupý se této problematice věnuje téměř čtyřicet let. Obsahem přednášky bylo: co ovlivňuje zdraví člověka, proč je pohyb důležitý, jaké důsledky má nedostatek pohybu, jaký pohyb by měl být zařazen do režimu dne a s jakou frekvencí a intenzitou, jak by měl být utvářen pohybový režim žáků. Zásadní informací bylo, že by se žáci měli pohybovat 2-3 hodiny denně, t hoho alespoň polovinu času by měl být pohyb prováděn střední a vyšší intenzitou zatížení. Podle posledních průzkumů se průměrná doba pohybu dětí na 1. stupni pohybuje kolem 1 – 1,5 hodiny denně, u dětí nad 12 let dochází k poklesu až na necelých 20 – 30 minut denně. Po prezentaci pana Tupého se slova ujala dietoložka PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., která je odbornou garantkou iniciativy Vím, co jím a piju a spolutvůrkyní programu Fandíme zdraví. Většinu času věnovala výživové pyramidě, která řeší pestrost a vyváženost stravy. Připomněla letošní padesátiletou tradici školních jídelen v České republice, jedná se téměř o světový unikát. Oběd ve školní jídelně tvoří však pouze 35% denního příjmu potravy, proto je důležité děti navyknout na snídaně, svačiny a večeře. Je známo, že vynechávání snídaně může ovlivnit školní výsledky.

Od 16 hodin ve školní jídelně ochutnávali rodiče zdravé občerstvení, které dopoledne připravily s paními učitelkami ve škole děti. Od 17 hodin se někteří rodiče s dětmi přesunuli do kinosálu na avizovanou besedu s Ing. Petrem Havlíčkem, odborníkem na zdravý životní styl, a zůstala zde ještě i PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D..Žákyně Sofie Anna Jakob (VII. B) přivítala přítomné rodiče, děti a pedagogy, seznámila je s upečeným občerstvením, které již v čase příchodu většina ochutnala. Paní ředitelka Alena Sochůrková si připravila prezentaci o Masarykově ZŠ. Poté začala beseda s odborníky, která probíhala formou otázek a odpovědí. Paní Hlavatá velmi ocenila přípravu školy - byla překvapena výzdobou kinosálu, připraveným občerstvením i množstvím přítomných rodičů. Jim, paním učitelkám a dětem patří poděkování za příjemnou atmosféru středečního podvečera.

Recepty pro maminky na jejich vyžádání

mrkvová bábovka: 1/4 kg jemně nastrouhané mrkve,1/4 cukru moučka, 5 dkg tuku, 1/2 kk hrubé mouky, 1 prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, 1 vejce, 1/8 l mléka

cuketová nádivka: 3 ks cukety, 250 g šunky, 250 g eidamu, 1 vejce, majoránka, česnek

ovesné palačinky: mléko, vločky, vejce, hladká mouka