II. stupeň na škole v přírodě ve Svoru

Vloženo: 15.6.2018 | Zobrazeno: 806x
Celotáborová týdenní hra, výstup na horu Klíč, sportovní aktivity, celodenní výlety do IQ parku, skláren a muzea v Novém Boru, koupání v Kytlici, příprava na 4. aktivitu projektu 100 let republiky. A na závěr originální divadelní představení jednotlivých tříd včetně výtvarného a kostýmního provedení, která zůstanou v paměti účinkujících i diváků ...

Věda je zábava. Výlet do IQLANDIE

Po snídani vyrážíme na nádraží. Procházíme kolem narůžovělé staré budovy a téměř ihned nasedáme do vlaku a míříme, natěsnáni pouze ve dvou vagónech, směr Česká Lípa. (Tedy kromě šesťáků, kteří vystoupili o pár stanic dříve). Zde přestupujeme do rychlíku. Do Liberce nás čekaly ještě skoro dvě hodiny.

Mně osobně se cesta vlakem líbila a utekla mi rychle, a to především díky vyvedenému počasí. Venku se na nás usmívalo sluníčko a z oblohy se vytratila většina mraků, které by ho mohly zastínit. Díky tomu byl z vlaku hezký výhled na všudypřítomnou zeleň. Většinu cesty jsem strávila poslechem hudby a pohledem upřeným ven.

Po příjezdu vystupujeme a všechny třídy následují paní učitelku do IQLANDIE. Před budovou vás ihned zaujme atrakce „zvedni auto“, ke které se studenti s radostí nahrnou. Během střídavého zvedání auta se vrátí učitelé a konečně nás pustí dovnitř. Po odložení batohů do klecí, s sebou máme pouze to nejnutnější, můžeme sami vyrazit na prohlídku.

Hned u vchodu se nachází pokladna a obchod se suvenýry. Naproti obchodu jsou skříňky tvořící periodickou tabulku prvků. Pokračujeme v chůzi chodbou. Naproti nám je restaurace a vlevo výtah, dále pokračuje cesta vedoucí nahoru. Uprostřed cesty tvořící spirálu zurčí vodní fontánky a vodopád tvořící libovolné obrazce. Za schodištěm se nachází vodní svět – velké kovové různě vytvarované koryto naplněné vodu s různými vodními mlýnky, fontánkami a překážkami pro míček, s nimž si zde můžou děti hrát.

V dalších patrech se na obou stranách návštěvníci procházejí jednotlivé sekce s exponáty a atrakcemi jako jsou např.:

Přírodní živly simulace zemětřesení, simulace vichřice, Faradayova klec a Teslův transformátor společně hrající světoznámé skladby (He‘s a Pirate z Pirátů z Karibiku),

Lidské tělo a Lidské smysly, Sexmise – robot Thespian, hlukoměr, velké robotické oko, které vám ukáže, jak vidí člověk se zákalem, krátkozraký člověk nebo třeba i pes či kočka, porovnání rentgenových snímků,…,

Vesmír, Planetárium – Robotická paže, měřič teploty, povrch planet, hvězdná brána, kosmický výcvik,….

Technika a Mechanika – vyzkoušejte hlášení počasí, dabování…, poznávačka mechanických součástek,….

IQLANDIA je rozhodně úžasné místo na zabavení s rodinou i bez ní. Celá expozice je velmi poučná a interaktivní. Přesvědčí vás, že věda je zábava.

Sára Cilková, 9. C

Divadelní představení ze školy v přírodě

Všichni jsou pohodlně usazení. Učitelé nás seznámí s pořadím vystupujících tříd a představení začíná. Porota se skládá ze tří osob, pana učitele z naší újezdské školy, paní učitelky z Jiren a žačky ze základní školy Jirny, kterou v průběhu vystřídali další žáci.

Jako první dostala tu čest vystupovat třída 6. B. Hned v počátku  nastavili vysokou laťku s nejvyšším možným počtem získaných bodů. Šesťáci vystupovali s představením, které se mi osobně moc líbilo. Provedli nás olympijskými úspěchy naší historie. Představení bylo doprovázeno písní Když nemůžeš, přidej víc od skupiny Mirai. 6. B získala velký potlesk a od poroty patnáct bodů. Další vystupující třída byla 6. C, opět měli velmi hezké provedení. Oživili nám starý dobrý Večerníček. Mohli jsme tak zavzpomínat na Boba a Bobka, Pata a Mata, Křemílka a Vochomůrku a mnohé další. ,,Připomnělo mi to dětství,“ pochvaloval si pan učitel z poroty. Dále vystupovala 7. A, která nám připomněla Pražské povstání, 7. C s tématem nazvané Tenkrát, 8. A která nám připomněla dříve povinnou brannou výchovu, následovala 6. A s 17. listopadem 1989, skupina ze školy Jirny předvedla příběh prababičky jedné žákyně, 8. C vystoupila s mistrovstvím světa v ledním hokeji, kde se utkali Čechoslováci se Sověty. Nastoupila druhá skupina z Jiren, poté 9. C s opětovným tématem Sametové revoluce, 9. B s úžasným provedením Atentátu na Heydricha, 8. B nám zábavnou formou připomněla mnohonásobné vítězství Karla Gotta v Českém slavíku, 7. B nám předvedla vítězství Emila Zátopka na olympijských hrách, 9. A nás při svém představení zapojila do hádaní československých prezidentů, měli to velmi pěkně zpracované a všechny se mi podařilo úspěšně poznat. A na závěr nastoupila poslední skupina z Jiren , která to celé uzavřela mistrovstvím v hokeji.

Poté jsme všichni napjatě čekali na výsledky naší práce a ti mladší se nemohli dočkat sladkých odměn v podobě bonbónů a sušenek. Všichni jsme dostali ohromnou pochvalu za naší snahu a byli vyhlášeni vítězové. Vyhlášení v kategorii vážných historických témat se na prvním místě umístila 9. B a 9. A, na druhém místě 6. A, 7. A a na třetím místě třetí skupina Jirny. V druhé kategorii zvítězila 6. B, 6. C, 7. C, 7. B a 8. A a na druhé pozici se umístila 8. B a Jirny dvě. Zbytek tříd obdržel balíček sušenek za snahu. Byla to velmi zajímavá podívaná a jsem ráda, že jsem se toho mohla účastnit.

Ela Cilková, 9. C

6. B   Sportovci olympionici

6. C   Nejkrásnější české večerníčky

7. A   Květnové povstání