Lípa Republiky byla vysazena 11.11.2018 v 11 hodin

Vloženo: 12.11.2018 | Zobrazeno: 815x
Přesně 100 let po vyhlášení příměří na bojištích 1. světové války a v Den válečných veteránů byla na prostranství před újezdským hřbitovem vysazena v 11 hodin Lípa Republiky - další významná lípa Újezda nad Lesy. Den válečných veteránů připomínaly symbolické vlčí máky.

Místo pro zasazení lípy nebylo před újezdským hřbitovem vybráno náhodně - na újezdském hřbitově se nachází pomník obětem 1.a 2. světové války osazený trnovou korunou od akademického sochaře pana Zdeňka Hoška.  Původní záměr vysadit lípu v parku před školou byl splněn v podobě pomníku též od pana Hoška, na jehož vrcholu je symbolicky umístěn lipový list.

Slavnostní akt začal za přítomnosti zastupitelů, členů spolků a veřejnosti ihned poté, co se sletěly újezdské školní Sovičky, které za kytarového doprovodu paní učitelky Daniely Janoušové zazpívaly píseň Sotva se narodíš. Díky újezdským hasičům byla Lípa Republiky v 11 hodin přepravena a připravena k zasazení. Slova se v této slavnostní chvíli ujal starosta Milan Samec, který přivítal všechny přítomné a symbolicky lípu zasadil. Po něm pokračovali pluk. Ing. Jan Vondráček a plk. Ing. Karel Tůma (tvůrci informační cedule Pomník 1.a 2. světové války), Marie Tomaidesová (kronikářka obce), Daniel Váňa (velitel újezdských hasičů), Ing. Lucie Černá (autorka textu básně Lípa), Markéta Slavíková (vedoucí odboru školství ÚMČ Praha 21) a paní učitelka Janoušová se Sovičkami.

Báseň Lípa od Ing. Lucie Černé z roku 2013 byla zhudebněna Mgr. Vendulou Tustovou, učitelkou Masarykovy ZŠ, právě pro tuto příležitost. Píseň Lípa, jejíž generální zkouška proběhla na obecních oslavách 100. výročí vzniku Československé republiky, byla v podání Soviček a za přítomnosti autorky textu 11.11.2018 věnována nejen padlým vojákům, válečným veteránům, ale i jejich matkám a vdovám. Byla přečtena ukázka z knihy Vladimíry Klimecké Druhý život Marýny G.:"Mě jen napadlo, kdo postaví pomník matkám, vdovám, které vždy museky unést všechnu tíhu osudu a starat se osvá mláďata, děj se co děj. Možná někdy záviděly svým mrtvým mužům věčný klid, že nemusí cítit jejich bolest a nést jejich kříž."  Zážitek z písně byl umocněn padajícím lipovým listím, takže došlo na slova z básně "Podzimem, když je unavena, hází nám svá srdce ze zlata".

Po soví písni Strom poděkoval starosta Milan Samec všem, kteří se na přípravách tohoto významného dne podíleli a ovinul lípu trikolórou s vlčím mákem. Slavnostní shromáždění bylo zakončeno zpěvem státní hymny Kde domov můj a společnou fotografií. Ta bude součástí cedule č. 5 a přibyde tak k zmapovaným Významným újezdským lípám.

Poděkování patří rodičům Soviček, kteří zůstali v tento významný den v Újezdě nad Lesy a tím umožnili nám všem opět neopakovatelný zážitek, který jejich děti přinášejí svým zpěvem do újezdského kulturního života. Díky dětem a mnoha obětavým lidem, pro které se stal Újezd nad Lesy srdeční záležitostí, Újezd žije, v minulosti žil a bude žít.

Lípu tu v pokleku sázela žena.

Tu ženu už dávno odvál čas.

Lípa tu stojí dál rozpažena

vonnými květy dál léčí nás.

Lípu tu v pokleku sázela žena.

Stojí tu, spanilá, košatá.

Podzimem když je unavena

hází nám svá srdce ze zlata.