Pondělí 27.05.2019
Ovarová s bulgurem a zeleninou
Nudle s mákem
Lasaně se špenátem,
Úterý 28.05.2019
Celerový krém s krutony NOVINKA
Hovězí maso na paprikách, Rýže,ovoce NOVINKA
Císařské brambory(zelenina,žampiony,sýr),ovoce
Středa 29.05.2019
Vývar se zavářkou a zeleninou
Vepřová pečeně, Špenát, Bramborové knedlíky
Rýžové sombrero,sýr

Květnové oslavy 2019 a koncert Sovičky

Vloženo: 10.5.2019 | Zobrazeno: 161x
Ve čtvrtek 9.5. se konaly obecní oslavy 74. výročí osvobození naší vlasti ...

Již po několikáté začal slavnostní akt na újezdském hřbitově položením věnce k pomníku padlých v obou světových válkách. U stély s trnovou korunou bylo minutou ticha na zvuků Večerky vzpomenuto na újezdské občany, kteří zemřeli při obraně Újezda v květnových dnech roku 1945. Následovalo krátké zastavení u Lípy republiky, vysazené 11.11.2018 ke 100. výročí konce 1. světové války. Lípa se krásně zelená a je stále ozdobena trikolórou a vlčím mákem.

Plukovník Jan Vondráček a pan starosta Milan Samec položili věnec také k pamětní desce s bustou generála Stanislava Krause, dlouholetého a nezapomenutelného učitele újezdské školy. Chvíle velmi vzácná díky návštěvě dcery Hany Synkové, vnučky Jany Synkové, paní učitelky naší školy, a bývalých žáků pana učitele Krause, jehož cesta "Za svobodou třemi světadíly" je zobrazena na pamětní desce.

Oficiální slavnostní akt začal v 17 hodin státní hymnou. Poté pan starosta přivítal všechny přítomné a předal slovo plukovníku Vondráčkovi. Ten ve svém projevu připomněl důležitá historická data a zlomové události od roku 1938 do květnových dnů roku 1945. Vzpomněl na generála Stanislava Krause a jeho přátele, válečné veterány, kteří se pravidelně účastnili újezdských oslav. Vnučka pana učitele Krause Jana Synková přečetla báseň plk. Václava Straky Tak tiše odejít. Žákyně Masarykovy ZŠ Bára Brzečková přečetla a tím ještě jednou připomněla jména mužů z újezdského pomníku na újezdském hřbitově.

Nezapomenutelným zážitkem bylo vystoupení osmileté Klárky Gibišové, talentované české klavíristky, jejíž prarodiče žijí v Újezdě nad Lesy. Zúčastnila se benefičního koncert pro výstavbu nových varhan v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze, koncertu se Severočeskou filharmonií Teplice akoncertu laureátů Concerto Bohemia 2017, Palác Žofín – se smyčcovým orchestrem Fénix (více viz. níže přiložené pdf). Pro vystoupení si vybrala pět skladeb, újezdské sovičky pak na závěr svého vystoupení doprovodila a společně si s nimi zazpívala Suchého Honky Tonky Blues. Slavnostní akt pokračoval předáním ocenění za příkladnou aktivitu v MČ - Cena starosty, Občan roku a Čestný občan.

A pak již následovalo vystoupení pěveckého sboru Sovička pod vedením paní učitelky Daniely Janoušové. Je již tradicí sovích koncertů, že si s dětmi zazpívají i dospělí. Soviček se slétlo opravdu hodně (velké poděkování rodičům) a zpívání písní Sotva se narodíš, Přátelství, Náměšť, Ó hřebíčku zahradnický a Tu naši písničku českou si užily. Překvapením pro všechny byla generální zkouška písně Cizí zeď, která zazní i 15.5. na charitativním koncertě Sovičky "Se sluníčkem v srdci". A na závěr poděkování pana starosty všem, kteří obecní oslavy připravovali, a těm, kteří si významný státní svátek přišli připomenout. Panu učiteli Tomáši Prágrovi patří poděkování za videodokumentaci slavnostního podvečera, která bude uložena do školního archivu

Klárka Gibišová - úspěchy a koncerty (Velikost: 108.24 kB)