Tonda Obal na cestách-pojízdná výstava po českých školách

Vloženo: 30.9.2019 | Zobrazeno: 193x
Od 25. do 30.9. proběhl na naší škole ekologický vzdělávací program společnosti EKO-KOM Tonda Obal na cestách. Zúčastnili se ho žáci 1.a 2.tříd na 1. stupni a žáci 5.-7. tříd na 2. stupni. Jeden lektor se celý den věnoval problematice třídění a recyklace odpadu ...

Ve středu 25. září se první a druhé ročníky zúčastnily hodinového programu Tonda Obal, který nám přišel do školy představit odborník na tříděný odpad. Žáci se zábavnou formou seznámili se všemi druhy tříděného odpadu a s jejich dělením do jednotlivých odpadových nádob.

Získané vědomosti si všichni ověřili v rámci zábavné hry s obrázky jednotlivých druhů odpadu, za jejichž správné rozřazení získaly děti drobné odměny. Každý si jistě rád najde i webové stránky „Tonda Obal“, které jsou plné dalších zajímavých informací a her.

Všem se program moc líbil.

Za 1. ročník A. Hanzlíková, M. Škvorová

Naučný blok trval jednu vyučovací hodinu. Žáci se dozvěděli, proč a jak odpad třídit. Překvapením pro mnohé posluchače bylo množství barevných popelnic, většina zná žlutou na plast, modrou na papír, hnědou na bioodpad a červenou na elektroodpad. Dozvěděli se například kolik procent lidí v České republice třídí odpad a kolik odpadu průměrně vyprodukuje jejich rodina, škola a město.

Děti se průběžně zapojovaly do diskuze s vlastními zkušenostmi o třídění odpadu u nich doma. Výhodou této přednášeky byly vzorky výrobků (překližka, koberec, výplň do polštářů, sklářský písek) z recyklovaných materiálů  a bylo okamžitě jasné, že třídění není zbytečné a kolik odpadu se dá ještě použít k dalšímu zpracování. Žáci byli zábavnou formou seznámeni se správným tříděním materiálů. Také si mohli sami vyzkoušet, co patří do jakého sběrného koše. Nejlepší z nich byli oceněni odměnami.

Program měl u žáků veliký ohlas. Můžeme jen doufat, že informace, které získali, budou dále sami i s jejich rodinami využívat v praxi.

Tomáš Prager a Eva Danielová, 5.- 7. třídy