Na Anežku Anežce 12.11.2019

Vloženo: 28.11.2019 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 148x | Zatím neupraveno
K předání finančního výtěžku na podporu léčby naší školačky Anežky došlo v den 30. výročí svatořečení Anežky České ...

Když jsme na jaře s Danielou Janoušovou připravovaly charitativní projekt na podporu léčby Anežky Hrubé, žákyně 3. E, vůbec nás nenapadlo, jak důstojně bude zakončen. Finanční příspěvek z hudebního květnového koncertu “Se sluníčkem v srdci” narostl po charitativní výstavě prací žáků čtyř základních škol (jednou z nich byla újezdská Masarykova ZŠ) “Daruj květinu”, kterou uspořádala Martina Schiffmannová v Galerii Zelený Dům.Pro předání finančního obnosu rodičům Hrubým ve výši 25 000 Kč nemohlo být vybráno lepší datum než 12. listopad. Den, kdy jsme si v České republice připomněli 30. výročí kanonizace Anežky Přemyslovny, která svůj život zasvětila pomoci nemocným, jsme pracovně symbolicky nazvaly “na Anežku Anežce”. Pomyslnou “třešničkou na dortu” a zároveň poděkováním těm, kteří Anežce na léčbu přispěli nebo se zúčastnili slavnostního podvečera, byl v Galerii Zelený Dům koncert Klárky Gibišové, devítileté klavíristky, jejíž prarodiče žijí v Újezdě nad Lesy. Anežka a Klárka se poprvé setkaly na květnových újezdských oslavách, kde byl celý projekt představen veřejnosti. I přes velkou vytíženost Klárka s maminkou naši prosbu o uspořádání koncertu pro obě Anežky přijala. A byl to opět hudební zážitek! Když jsem se s Klárkou naposledy viděla, slíbila jsem jí, že k jejímu oblíbenému plyšovému tygrovi přibude po další návštěvě Újezda plyšová sova jako památka na první společné vystoupení se sovičkami. Svůj slib jsem splnila.

Ke dvěma vánočním přáním doručeným do galerie a díky spolupráci se sociálním odborem, především práci terénních pracovnic, a komunikaci s Radkou Lipanovičovou, vedoucí odboru, si návštěvníci rozebrali přání jedenácti újezdských seniorů, čímž se naplnil záměr Splněných vánočních přání, první vlaštovky projektu Srdcem pro Újezd. Předání proběhne 12.12. v galerii při koncertu Sovičky nebo 15.12., kdy sovičky předají splněná přání seniorům přímo v místě jejich bydliště.

Paní galeristka předala maminkám Gibišové a Hrubé, Anežce a  Klárce krásné květiny. Pro Anežku jsme připravily ještě jedno překvapení - své originální kresby sv. Anežky, které po celou dobu Klárčina koncertu měly své důstojné místo na pianinu, jí osobně předaly Matilda Hromádková a Karin Gerbocová, obě žákyně 5.B Masarykovy ZŠ. Matildin obrázek byl použit při tvorbě pozvánky na další z mimořádných akcí, která mezigeneračně Újezd propojila a naplnila odkaz obdivuhodné ženy s velkým srdcem.

Co říci na závěr? „Tužka myšlenky na papír zapisuje, ještě než dopíše, poděkuje. Všem těm, kteří pomáhají, radí, pějí, navštěvují, od domácích po úřední, všem těm, kterým srdce bije, díky kterým Újezd žije.“

Eva Danielová, Masarykova ZŠ, 12.11.2019