Vernisáž výstavy "Přírodou krok za krokem v českých básních a písních"

Vloženo: 11.5.2022 | Zobrazeno: 117x
V prostorách Újezdského muzea se konala 11.5. vernisáž výstavy k 10. výročí otevření NS Lesní galerie I aneb Tam a zpátky za zvířátky, která vznikla díky obrázkům dětí Masarykovy ZŠ v letech 2010-2011. Právě proto jsou nyní vystaveny práce současných i bývalých žáků naší školy ...

Při instalaci  výstavy jsem se mezi obrázky vrátila myšlenkami zpátky do doby, kdy naučná stezka vznikala. Spousta práce, ale potěšení na duši! Tenkrát i teď. Děti, které malovaly a namlouvaly texty k první části “Tam a zpátky za zvířátky”, jsou letošními maturanty, studují nebo pracují. Ti malíři a malířky, jejichž práce nyní vystavujeme, nebyli tehdy ještě na světě nebo nejstarší chodili do školky. Obojí jsme teď v muzeu propojili - mezi novými obrázky jsou rozvěšené i originály ze stezky, ze kterých vznikly díky graficky zpracovaným kolážím pana Zdeňka Šidáka z tiskárny Betis školní kalendáře 2014 a 2015. Po rozšíření galerie o druhou část “Přírodou krok za krokem” vznikla naučná publikace Lesní galerie se všemi devadesáti zastaveními. Obrázky dětí, básničky Lucky Černé, namluvené texty přes QR kódy a mapová příloha zavedou návštěvníky do všech pater nám újezdským tolik vzácného Klánovického lesa. Na rozdíl od zničených, v horším případě zmizelých cedulí nám zůstal alespoň „neponičený lesní slabikář”.

I vernisáž se nesla v lesním duchu. Oživily ji Viki, Bibi, Anička a Monča z Montessori M2A svým podáním básně Jiřího Žáčka Jak šli bratři pro kládu. Stejně jako měli bratři „ve třech sílu za tři“, podobně tomu bylo se třemi ženami u zrodu stezky. Své pocity z ročních příprav a desetileté (ne)existence stezky LG I vyjádřila ve fejetonu (bude zveřejněn ve zpravodaji 2022/6) na vernisáži jedna z nich, Zita Kazdová. Členka muzejní rady Klára Zezulová pozvala přítomné na jeden z pochodů Prahou turistickou 16.6., kdy v Újezdském muzeu proběhne kromě startu pochodu i křest nové absolventské vizitky, věnované právě 10. výročí NS Lesní galerie I.

Poděkováním paním učitelkám a dětem jsou poukázky na nákup výtvarných potřeb. A kdo byl odměněn? Třídy Masarykovy ZŠ (2.A, 3.D, 4.C, M2A, 5.A, 5.D, 6.C, 6.D, 6.E, 7.D, 8.B, 8.C), 1.MŠ Čentická, MŠ Sedmikráska, MŠ Sluníčko, MŠ Rohožník, 4. třída a 5. oddělení ŠD běchovické školy.

Výstava je ke zhlédnutí v Újezdském muzeu každou středu 13-17, 4.9. na startu pochodu Za loupežníkem DrHolcem a celé září 2022 (o prázdninách je muzeum zavřeno).

Eva Danielová