Menu pro změnu

Vloženo: 3.5.2017 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 746x | Zatím neupraveno
Pro Ekoškoly je připraven v rámci tříletého mezinárodního projektu Eat Responsibly! An action-oriented global learning program for EYD 2015 and beyond. Hlavním nositelem projektu je analytické centrum Glopolis. TEREZA, vzdělávací centrum, je partnerem projektu spolu s dalšími organizacemi z 8 nových členských zemí EU (Bulharsko, Chorvatsko, Lotyšsko, Malta, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko).

• vede učitele k začleňování témat zodpovědné spotřeby potravin do výuky,
  • rozvíjí kritické myšlení mladých lidí a umožňuje jim se angažovat,
  • zvyšuje povědomí o tématu u rodičů a širšího okolí.

Ve školním roce 2015/16 se do projektu zapojilo 11 pilotních škol, které testovaly navrženou metodiku Menu pro změnu, 7 kroků k zodpovědné spotřebě jídla a věnovaly se šesti podtématům zodpovědné spotřeby jídla - Agrobiodiverzitě, Spotřebě masa, Sezónním a místním potravinám, Bio a fair-trade potravinám, Plýtvání, Průmyslově zpracovaným potravinám a palmovému oleji.

Ve školním roce 2016/17 se do projektu zapojilo celkem 45 Ekoškol, které v rámci školního roku projdou všemi 7 kroky zodpovědné spotřeby potravin podle čerstvě vydané příručky 7 kroků k zodpovědné spotřebě potravin. Na podzim Ekotýmy zapojených škol provádějí analýzu školní jídelny, bufetu i dotazníková šetření v rodinách žáků. Na základě výsledků Analýzy si stanovují cíle a plánují aktivity na celý školní rok. Součástí jejich Plánů činností jsou i Akční dny, kde budou s vybraným tématem seznamovat nejen školu, ale i širší veřejnost.

Zapojeným školám poskytujeme finanční prostředky na podporu realizace jejich aktivit v rámci projektu.