Úterý 22.01.2019
Drůbeží se zavářkou a zeleninou
Kynuté knedlíky s jahodovým přelivem a tvarohem
těstoviny s tuňákem,zeleninou a sypané sýrem
Středa 23.01.2019
brokolicová
Pečené kuře, Rýže, Zelný salát
Těstovinový salát se sýrem a zeleninou,pečivo
Čtvrtek 24.01.2019
Vývar s kapáním a zeleninou
Vepřové maso v kapustě, Brambory vařené,šehaný tvaroh
Halušky s uzeným masem a kysaným zelím,šlehaný tvaroh

Výstava Slunce, hvězda zářivá

Vloženo: 18.4.2018 | Zobrazeno: 322x
V sobotu 14. dubna se konala vernisáž výstavy Slunce, hvězda zářivá. Výtvarné práce dětí Masarykovy ZŠ jsou ke zhlédnutí ve fotogalerii, poezie v článku.

Téma výstavy bylo zcela vyčerpáno – v muzeu naplněném slunečním svitem dětských prací paní učitelka Alena Nejedlá ze ZŠ Běchovice ve „sluníčkovém“ svetru zazpívala na úvod píseň Vyšlo slunce nad mraky, po ní se ujala slova kurátorka výstavy Monika Schusterová. Zavzpomínala na své setkání s Jaroslavem Foglarem, přiblížila význam Sluníčkového dne a pro přítomné vlastnoručně vyrobila „těšítka“, která související s Foglarovými Rychlými šípy. Prezentaci o hvězdě Slunci si připravil její syn Radek.

Po přečtení básní žákyň 5. D a 6. A Masarykovy ZŠ byly všem zúčastněným školám, školkám, zájmovým kroužkům a jednotlivcům rozdány poukázky do Romantiky na Blatově na nákup výtvarných potřeb, tvůrci příběhů a básniček byli odměněni barevnými propiskami a sladkostmi. Vernisáž zakončila paní učitelka A. Nejedlá písní Nezacházej, slunce od skupiny Žalman. Každoroční bienále výtvarné a literární soutěže bylo finančně podpořeno MČ Praha 21.

Výstava je výjimečná i tím, že propojila školská zařízení s volnočasovými aktivitami správního obvodu Praha 21 – vystavují Běchovice, Koloděje, Sibřina, Újezd nad Lesy (zapojeny přes kolodějské fotografování jsou i Říčany). Velkou radost z této akce by tak mohl mít realizační tým MAP SO Praha 21. Osobní poděkování D. Janoušové za pomoc při třídenní instalaci a všem těm, kteří si v sobotu dopoledne udělali čas, přišli podpořit a ocenit děti a dospělé, kteří společně vytváří originální „umělecká díla“. Výstava potrvá do 2.6.2018.

Eva Danielová

Výtvarná díla: I. D (Jitka Krimlaková), Malíři (Daniela Janoušová), III. D (J. Tmějová), IV. (K. Polanská), V. F (L. Rejmonová), V. B, VII. C (I. Poláková), V. E, VIII. C, IX. C (V. Valentová), V. A, VI. A, VI. C, VII. B, VIII. B (K. . A).Novák), VIII. A, IX. A (J. Kurková), ŠD 9 (M. Krannichová) a Tereza Černá (7. A).

Poezie a próza: Anna Vítkovská, Natálie Vamberová, Monika Bártová (žákyně 6. A), Klára Stáníčková, Karolína Štětinová (žákyně 5. D), Anna Vosecká, Daniela Albrechtová, Natálie Vopálenská, Ema Dvořáková (žákyně 6.A), Marek Štědronský, Martin Šebor a Václav Vojtěch Šrámek (žáci 6. A)

Když je jaro, slunce svítí,

všude voní jarní kvítí,

když je leden lyžujeme,

když je únor sáňkujeme,

když je červen, těšíme se,

když je září, učíme se.

Život rychle utíká,

hele, už jsem veliká.

Slunce je hvězda největší,

pro nás je i nejhezčí.

Slunce je srdce našeho vesmíru,

všichni ho máme ušité na míru.

Je velmi velké a zářivé,

dívat se však do něj nesmíme.

A když ráno zasvítí,

vylézá ze země všechno kvítí.

Když slunce zapadá,

jako červený balon vypadá.

Slunce dělá spoustu divů,

má však na to spoustu fíglů.

Bez slunce tu není život,

neřídí ho žádný nezkušený pilot.

Anna Vítkovská, Natálie Vamberová, Monika Bártová (žákyně 6. A)

Každé ráno svítí nám,

Slunce je pro nás velký dar.

Kohouti ho vítají ráno,

krásně zpívají,

zpívají tu krásnou píseň

o Slunci a o nebi.

Díky Slunci každé ráno

díváme se na květy.

Když slunce večer zapadá,

každý se rád podívá,

jak krásně mizí za obzor v tmách.

Klára Stáníčková, Karolína Štětinová (žákyně 5. D)