Pátek 25.05.2018
Dalmátské čufty s rajskou omáčkou, Těstoviny,šlehaný tvaroh
Dalmátské čufty s rajskou omáčkou, Těstoviny,šlehaný tvaroh
Pondělí 28.05.2018
Vývar s rýží a zeleninou
Králík na smetaně, Těstoviny,ovoce
Květák na mozeček, Brambory maštěné máslem,obloha,ovoce
Úterý 29.05.2018
Hrachová
Smažený vepřový řízek, Bramborová kaše,obloha
Italské těstoviny se zeleninou

Vše nejlepší ke Dni matek a koncert školní Sovičky k tomuto svátku

Vloženo: 11.5.2018 | Zobrazeno: 65x
V neděli 12.5. budou maminky a babičky slavit Den matek. Školní pěvecký sbor Sovička si připravil slavnostní vystoupení, které se konalo ve čtvrtek 10.5. v divadelním sále Masarykovy ZŠ ...

Sovičky posilněné sladkostmi vlastnoručně vyrobenými, také od jedné z babiček a dvou paní učitelek, zvládly hodinové vystoupení "na výbornou". Repertoár Soviček byl opět široký - po úvodní Uhlířově a Svěrákově jedenáctiminutové Červené Karkulce a zasloužené desetiminutové přestávce odzpívaly písně lidové, trampské a národní. Celé pásmo zakončily písní Přátelství, která patří k jejich oblíbeným. Doufáme, že si koncert "s kávou a čajem o páté" užili i tatínkové a dědečkové, kteří si také přišli užít zpěv potomstva věnovaný "maminkám".

Den matek
 je den, kdy se vzdává pocta matkám a mateřství. Slaví se v různé dny na mnoha místech po celém světě, vychází z různých tradic, např. jinak ve Velké Británii (čtvrtou postní neděli), jinak v arabských zemích (21. březen) a mnoho dalších. V tento den dávají děti svým matkám dárky, většinou vlastnoručně vyrobené. Obdobné svátky po celém světě existovaly už dávno v historii, např. ve starověkém Řecku se slavil svátek plodnosti a matek, spojený s uctíváním pohanské bohyně Rhey = Kybelé, matky bohů.

Myšlenka mezinárodních a pravidelných oslav tohoto svátku vznikla roku 1907 na počest Anny Reeves Jarvisové, která bojovala za práva matek. Poprvé byl veřejně slaven o rok později. V roce 1914 vyhlásil tehdejší prezident USA Woodrow Wilson první oficiální oslavu Dne matek coby celonárodního svátku, konající se druhou květnovou neděli.

V Česku se slaví podle amerického vzoru rovněž druhou květnovou neděli. V Československu se začal slavit tento svátek v roce 1923. Jeho propagátorkou byla Alice Masaryková. Po druhé světové válce byl postupně zatlačován do pozadí oslavami Mezinárodního dne žen (slaveného vždy 8.března), ale i přesto se dál v některých rodinách připomínal. Po roce 1989 se opět začal slavit veřejně. MDŽ se ale zachovává také, podobně, jako v jiných zemích. V některých zemích se oba svátky sloučily. Tento den doplňuje Den otců, který oslavuje otce a slaví se vždy třetí neděli v červnu.

(zdroj: wikipedie)