Jazykový pobyt v Anglii 12.-19.5.2018

Vloženo: 20.5.2018 | Zobrazeno: 1084x
Letošní pobyt v Anglii spojený s třídenní dopolední výukou se uskutečnil v přímořském městečku Whitstable v hrabství Kent ...

Po nočním přejezdu Německa, Belgie a Francie jsme se v neděli v poledne nalodili v Calais na trajekt. Naší první zastávkou v Anglii byl Dover s proslulými bílými útesy a středověký hrad z 12. století (obr.1). Jeho prohlídka byla velmi zajímavá, nádherný výhled na město byl z vyhlídkové plošiny a památníku admirála Ramsayho (obr.2), který řídil v roce 1940 z dynamové místnosti v podzemí Dover Castle Operaci Dynamo. V odpoledních hodinách jsme dorazili do přímořského městečka Whitstable (obr.3). Po hodinové procházce pláže si nás vyzvedli hostitelské rodiny a začala "konverzace s rodilými mluvčími".

Po dobu třech dnů byl program stejný - dopoledne výuka ve skupinách v prostorách Whitstable Castle a odpoledne poznávání hrabství Kent. V nejnavštěvovanějším městě Anglie Canterbury jsme si prohlédli katedrálu z 11. století, jejíž jméno je spojeno s arcibiskupem Thomasem Becketem. Hodinovou věží z roku 1887, jeskyní z miliónů mušlí Shell Grotto a krásnou písečnou pláží nás uchvátilo další přímořské město Margate (obr.4) - studená voda některým našim otužilcům přišla vhod. Po stopách Charlese Dickense jsme se vydali do nedalekého přímořského městečka Broadstairs (obr.5), navštívili jsme i místní Zátoku Vikingů.

Celé jedno odpoledne jsme strávili prohlídkou Leeds Castle (obr.6), který se rozkládá na dvou ostrovech uprostřed jezera a v jeho okolí je možné projít se rozlehlým parkem, navšívit Muzeum psích obojků a bludiště zakončené magickou jeskyní.

V Chathamských přístavních docích jsme si sami mohli vyzkoušet výrobu lodních lan, viděli výstavu záchranných člunů a mohli se projít pod střechou velké přístavní budovy a obdivovat lodě shora. Nejzajímavější byla však prohlídka ocelového torpédoborce HMS Cavalier z roku 1944, bojové ponorky Ocelot Submarine z doby studené války a lodě HMS Gannet z roku 1878. V areálu doků se také nachází Chathamský námořní památník vybudovaný zemřelým členům královského námořnictva během 1. a 2. světové války. V Rochesteru jsme si prohédli zvenku hrad s největší obrannou věží v Anglii a navštívili Rochester Cathedral (obr.7), druhou největší katedrálu Velké Británie z roku 1080.

V pátek ráno jsme se rozloučili s hostitelskými rodinami a vydali se do Londýna. Celodenní prohlídku jsme začali projížďkou lodí po Temži. A pak už pěšky Downing Street, Horse Guards Parade, Trafalgar Square, Covent Garden, Leicester Square, Čínská čtvrť, Soho, odpočinek v St. Jame's Park, Buckingham Palace, Westminster, Big Ben (obr.8), a na závěr došlo na očekávanou vyhlídkovou jízdu na London Eye (obr.9 a 10). Pak ještě napínavá jízda londýnským metrem na parkoviště, Dover, trajektem do Calais a v sobotních odpoledních hodinách návrat do Újezda nad Lesy.

Účastníci školního zájezdu Masarykovy ZŠ, Whitstable květen 2018

P. S. Během našeho pobytu jsme vnímali blížící se svatbu prince Harryho a Meghan Markle (vyzdobené výlohy a ulice, obchody se suvenýry, televizní zpravodajství, tiskoviny)