252. protiletadlový raketový oddíl

252. protiletadlový raketový oddíl je součástí 25. protiletadlového pluku. Co bylo důvodem pojmenování oddílu právě po panu učiteli Krausovi?

„Propůjčení bojového praporu i čestných názvů je pro nás velkou ctí. Jako příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku se hlásíme k odkazu československých vojáků, kteří za druhé světové války sloužili pod velením plukovníka Karla Klapálka u Československého lehkého protiletadlového pluku 200 – Východního a proslavili se při dnes již legendárním obléhání Tobruku v severní Africe. Proto také náš pluk nese čestný název Tobrucký, který mu v roce 2011 udělil tehdejší prezident Václav Klaus,“ uvedl velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.

Z řad druhoválečných veteránů – důstojníků Československého lehkého protiletadlového pluku 200 byly vybrány tři zajímavé osobnosti, po kterých byl pojmenován prapor podpory a oba oddíly. 251. protiletadlový raketový oddíl tak nese čestný název „generála Jaroslava Selnera“, 252. protiletadlový raketový oddíl „generála Stanislava Krause“ a praporu podpory byl propůjčen čestný název „plukovníka Karla Mathese“.

(zdroj: https://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/prezident-republiky-propujcil-strakonickym-vojakum-bojovy-prapor-a-cestne-nazvy.html)