Kotva
Elektronická žákovská

V příštích dnech vaříme

.

Objednávky obědů

Projekty školy

 

 

 


 

 

Mapa webu

252. protiletadlový raketový oddíl


252. protiletadlový raketový oddíl je součástí 25. protiletadlového pluku. Co bylo důvodem pojmenování oddílu právě po panu učiteli Krausovi?

 

„Propůjčení bojového praporu i čestných názvů je pro nás velkou ctí. Jako příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku se hlásíme k odkazu československých vojáků, kteří za druhé světové války sloužili pod velením plukovníka Karla Klapálka u Československého lehkého protiletadlového pluku 200 – Východního a proslavili se při dnes již legendárním obléhání Tobruku v severní Africe. Proto také náš pluk nese čestný název Tobrucký, který mu v roce 2011 udělil tehdejší prezident Václav Klaus,“ uvedl velitel strakonického útvaru plukovník Luděk Teger.

 

Z řad druhoválečných veteránů – důstojníků Československého lehkého protiletadlového pluku 200 byly vybrány tři zajímavé osobnosti, po kterých byl pojmenován prapor podpory a oba oddíly. 251. protiletadlový raketový oddíl tak nese čestný název „generála Jaroslava Selnera“, 252. protiletadlový raketový oddíl „generála Stanislava Krause“ a praporu podpory byl propůjčen čestný název „plukovníka Karla Mathese“.

 

(zdroj: https://strakonicky.denik.cz/zpravy_region/prezident-republiky-propujcil-strakonickym-vojakum-bojovy-prapor-a-cestne-nazvy.html)