Středa 21.11.2018
Pečené drůbeží maso, Brambory vařené, Mrkvový salát
Zeleninový bulgur, Mrkvový salát
Pátek 23.11.2018
Vývar se zavářkou a zeleninou
Štěpánská vepřová pečeně, Rýže,ovoce
Těstovinový salát s kuřecím masem a zeleninou,pečivo,ovoce

Výstava ke 130. výročí KČT a pochod Za loupežníkem DrHolcem

Vloženo: 12.9.2018 | Zobrazeno: 94x
Prvními akcemi letošního Týdne zdraví byly výstava ke 130. výročí založení Klubu českých turistů, která se konala v pátek 7.9., a sobotní 2.ročník pochodu Za loupežníkem DrHolcem. Stejně jako v předchozích dvou letech bylo i letos možné finančně podpořit Nadační fond ČRo Světluška. Po stopách loupežníka se vydalo 140 turistů všech věkových kategorií, místních i přespolních.

Kurátorkou výstavy je Klára Zezulová z KČT, odbor Pohoda Praha, která byla v originálním dobovém turistickém obleku průvodkyní podvečerní vernisáže výstavy. Vzácnými hosty byli generální sekretář KČT JUDr. Petr Hrubec a hlavní organizátor pochodu Praha-Prčice Petr Karlovský. Přítomné seznámili s historií KČT, oslavami plánovanými na letošní 28. říjen a náročnou organizací jednoho z nejznámějších pochodů v Česku. V průběhu večera zazněly písně od středověku po současnost v podání amatérského flétnového souboru Aulos, který v roce 1991 založil prof. Václav Žilka.

U příležitosti výstavy byla vydána výstavní samolepka, jejímž hlavním motivem je cykloturista. Autorkou obrázku je Tereza Černá, žákyně 8.A Masarykovy ZŠ. Na výstavě, do které se výtvarně zapojily ZŠ Běchovice a Masarykova ZŠ Újezd nad Lesy, je možné zhlédnout zapůjčené vzácné sběratelské turistické exponáty, např. jedny z nejstarších výtisků časopisu Český turista. Výstava potrvá do 14.10. 2018.

Pro turisty, kteří se v sobotu 8.9. dopoledne zúčastnili 2. ročníku pochodu Klánovickým lesem za loupežníkem DrHolcem, byly připraveny čtyři trasy pochodu Klánovickým lesem (5, 11,25 a 50 km), dobročinný příspěvek pro Světlušku, nové absolventské samolepky pochodu a tradiční ochutnávka zeleninových salátů v cíli. Organizátory jsou KČT, odbor pohoda Praha, Masarykova ZŠ, Újezdské muzeum a ÚMČ Praha 21 (finanční podpora).

Od rána připravovaly paní učitelky pro účastníky pochodu oblíbené zeleninové a ovocné saláty. Start byl letos v Újezdském muzeu od 7:00 do 10:30. Před začátkem pochodu bylo možné prohlédnou si výstavu a dostat nový újezdský pohled, jehož autory jsou děti dvou újezdských mateřských škol a základní školy. Cestou procházeli turisté čtyřmi kontrolami a po splnění úkolu dostávali od loupežnic kontrolní razítka (poznávání zvířat a pohádek, složení loupežnických puzzlí, přiřazení dvojic strašidel, běh s míčkem, petang).

V cíli Masarykovy ZŠ byly turistům a cyklistům odměnou nový pamětní list loupežníka DrHolce, medaile, razítka, sběratelské turistické vizitky a známky, magnetka, trička s Drholcem, soutěžní ochutnávka třinácti zdravých salátů (pozn. nejvíce hlasů získal sýrový, z červených fazolí, ovocný a fazolový salát) a vločkové palačinky s marmeládou. Letos si díky P. Peškovi bylo možné vyzkoušet "tréninkový trenažer M. Sáblíkové" a míčovou hru korfbal, z obou sportovních atrakcí byli nejen malí, ale i velcí nadšeni. O pitný režim, slané a sladké občerstvení se postarali Procházkovi z Vinotéky Blatov.

Zakoupením náramků, tykadel, píšťalek a zubních kartáčků přibylo Nadačnímu fondu ČRo Světluška 3 260 Kč.

Poděkování paní učitelkám, přátelům školy a KČT, a žákům Masarykovy ZŠ

Saláty: M. Hlaváčková, J. Holasová, E. Hegyiová, R. Kohoutová, I. Poláková, A. Kousalová, K. Polanská

Loupežnice na trase: B. Jirsová, J. Eibichová, L. Krupanská, M. Podolková, H. Hankiewiczová, B. Špalková

Obsluha salátů: M. Bártová (7.A), M. Vykysalová (4.A)