Středa 21.11.2018
Pečené drůbeží maso, Brambory vařené, Mrkvový salát
Zeleninový bulgur, Mrkvový salát
Pátek 23.11.2018
Vývar se zavářkou a zeleninou
Štěpánská vepřová pečeně, Rýže,ovoce
Těstovinový salát s kuřecím masem a zeleninou,pečivo,ovoce

Sázení Lípy Republiky 11.11.2018 od 10.30 hodin. Příjezd vozidel s účastníky bude ke hřbitovu povolen.

Vloženo: 30.10.2018 | Zobrazeno: 167x
Zveme žáky, rodiče, prarodiče a přátele školy na sázení Lípy Republiky, které se koná v neděli 11.11.2018 od 10.30 hodin na prostranství před újezdským hřbitovem. Komplikace způsobila rozkopaná Zaříčanská ulice, příjezd účastníků řeší ÚMČ Praha 21, podle posledních informací bude možný příjezd vozidel ke hřbitovu i přes zákaz od Sibřiny. Vzhledem k probíhající stavbě v ul. Zaříčanská bude na tuto akci dne 11.11. 2018 cca od 10.00 hodin umožněn příjezd ke hřbitovu ze strany od křižovatky s ul. Rohožnická, kde bude zřízen nájezd. Upozorňujeme na to, že vozidla se budou pohybovat v prostoru stavby a je nutné dbát zvýšené opatrnosti a přizpůsobit jízdu stavu vozovky.

Datum nebylo vybráno náhodně - na Den válečných veteránů si připomeneme 100. výročí ukončení I. světové války. Přijďte i vy se symbolem tohoto významného dne VLČÍM MÁKEM vzpomenou na ty, kteří bojovali, a na ty, kteří položili své životy ve světové válce. Lípa bude symbolicky zasazena v 11 hodin.

V podání školního pěveckého sboru Sovička zazní píseň Lípa, jejíž generální zkouška proběhla již 28.10. na obecních oslavách. Text Ing. Lucie Černé (inspirací jí byla korunová mince) zhudebnila právě pro tuto příležitost Mgr. Vendula Tustová, paní učitelka Masarykovy ZŠ. Dopolední akt probíhá ve spolupráci ÚMČ Praha 21, Masarykovy ZŠ a Újezdského muzea.

Lípu tu v pokleku sázela žena.

Tu ženu už dávno odvál čas.

Lípa tu stojí dál rozpažena

vonnými květy dál léčí nás.

Lípu tu v pokleku sázela žena.

Stojí tu, spanilá, košatá.

Podzimem když je unavena

hází nám svá srdce ze zlata.

Text básně od paní Lucie Černé je součástí informační tabule Hřbitov v Újezdě nad Lesy, umístěné na zdi újezdského hřbitova. Informační tabule vznikla v rámci Projektu obnovení lipového stromořadí, který byl realizován s finančním přispěním Hlavního města Prahy. Cesta ke hřbitovu je součástí dlouhodobého projektu obnovy starých cest Újezda “Výletního okruhu k Trojmezí pod Skalkou”, na kterém se podíleli místní dobrovolníci, Újezdský strom o. s. a MČ Praha 21 v roce 2013.

(zdroj: publikace 1. SVĚTOVÁ VÁLKA, OSUDY VOJÁKŮ A LEGIONÁŘŮ Z ÚJEZDA NAD LESY A OKOLÍ, kolektiv autorů 2014, dotisk 2018)

Den válečných veteránů, 11. listopad, je den věnovaný památce válečných veteránů. Slaví se celosvětově jako Den veteránů nebo Den vzpomínek. Od listopadu 2001 je tento významný den připomínán i v České republice.

11. listopad byl přitom vybrán symbolicky, neboť toho dne roku 1918 bylo ve vlakovém voze v Le Francport useverofrancouzského města Compiégne podepsáno příměří mezi Spojenci a Německem, jímž byly na západní frontě ukončeny boje 1. světové války. Hlavními signatáři příměří byli vrchní velitel spojeneckých sil maršál Ferdinand Foch a německý zástupce Matthias Erzberger.

Tradice oslav konce 1. světové války se začala rodit již při prvním výročí dne příměří, 11. listopadu 1919, kdy byl tento den připomínán v Londýně, Paříži i dalších městech dohodových států. Americký prezident Woodrow Wilson téhož roku oficiálně vyhlásil 11. listopad Dnem příměří. Oficiálním svátkem se stal v roce 1926. Roku 1954 přejmenoval Kongres Den příměří na Den veteránů.

Symbolem Dne veteránů se stal květ vlčího máku. To má svůj původ v básni Na flanderských polích, kterou v roce 1915 napsal kanadský chirurg John MCCrae, jenž sloužil na západní frontě, nedaleko belgického města Ypres. Vlčí mák jako symbol pro padlé vojáky 1. světové války poprvé použila americká profesorka a humanistka Moina Michaelová. V roce 1921 zvolil bývalý velitel britských expedičních sil polní maršál sir Douglas Haig jako předseda Nadace veteránů vlčí mák za symbol pro sbírku na pomoc válečným veteránům a invalidům.

zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Den_v%C3%A1le%C4%8Dn%C3%BDch_veter%C3%A1n%C5%AF