Kotva
Elektronická žákovská

 
 
V příštích dnech vaříme
Čtvrtek 25.04.2019
Polévka: 
Žampionový krém s krutony
Hl. jídlo1: 
Květákové lívance, Brambory maštěné máslem,dresink,obloha
Hl. jídlo 2: 
Halušky se špenátem a žampiony,obloha
Pátek 26.04.2019
Polévka: 
Vývar s bulgurem a zeleninou
Hl. jídlo1: 
Španělský ptáček, Houskový knedlík,ovoce
Hl. jídlo 2: 
Rizoto s masem a zeleninou, Sýr, Kyselá okurka,ovoce
Pondělí 29.04.2019
Polévka: 
Drštková z hlívy ústřičné
Hl. jídlo1: 
Škubánky s mákem,ovoce
Hl. jídlo 2: 
Zapečené gnocci s brokolicí a kuřecím masem,ovoce

.

 
 
Objednávky obědů

 
 
Projekty školy


 

 

 

 

 

 

 

 

 
 
Mapa webu
A
A
A

Obecní oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky 28.10.2018

Vloženo: 31.10.2018 | Zobrazeno: 254x
V neděli 28. října začaly obecní oslavy 100. výročí vzniku Československé republiky položením věnce u pomníku T. G. Masaryka a odhalením nového pomníku v parku. Školní Sovičky měly zazpívat prvnímu prezidentovi jeho oblíbenou píseň Ach synku a při odhalení pomníku píseň Strom, kvůli nepříznivému počasí začal však program školních zpěváčků až v teple Polyfunkčního domu.


Za doprovodu Cimbálové muziky Michala Horsáka si přítomní se Sovičkami zazpívali českou i slovenskou část československé hymny. Violka Hazdrová a Klára Stoklasová ze sboru pak přečetly část textu Jak pejsek s kočičkou slavili 28. říjen, jehož autorem je Václav Čapek. Následovaly historický dokument o 28. říjnu, fotografická prezentace o T. G. Masarykovi, hlavní projev přednesený PhDr. Milošem Schmidtem, čestným občanem Újezda nad Lesy a čestným předsedou Muzejní rady, a dokument mapující 17. listopad 1939 až 29. prosinec 1989. Kronikářka obce a kurátorka výstavy Marie Tomaidesová podala informace k výstavě 100 let republiky 1918-2018 obrazem a slovem, Újezd nad Lesy 1918-2018. Výstava v Újezdském muzeu bude minimálně do 5.1.2019.

K výročí byly vydány dvě publikace. Tou první je dotisk knihy 1. světová válka (Osudy vojáků a legionářů z Újezda nad Lesy a okolí) z roku 2014, ta byla rozšířena o zamyšlení Co přinesla samostatnost, rozhovor s PhDr. M. Schmidtem, další rodinné příběhy, zmapované významné újezdské lípy, staré újezdské pohlednice, informaci o pomníku obětem světových válek, pozvánky k 28. říjnu a sázení Lípy republiky 11.11.2018. Otištěno je zde dvanáct vybraných obrázků z výstavy Újezd očima dětí, které jsou zároveň součástí zmíněné druhé, celorepublikové publikace Kraje očima dětí. Ta byla školkám a dětem předána právě na oslavách. 
V újezdské publikaci nechybí ani skica nového pomníku. Autorem je akademický sochař Zdeněk Hošek, který již v Újezdě nad Lesy zanechal svou stopu. Na místním hřbitově osadil na  pomník obětem obou světových válek trnovou korunu, vytvořil pamětní desku Stanislava Krause, dlouholetého újezdského učitele, čestného občana Újezda nad Lesy, generála in memoriam, která byla za přítomnosti rodiny Krausovy a spolubojovníků, válečných veteránů, slavnostně odhalena 14. 10. 2006. Místo pro pomník bylo nalezeno v parku na dohled Masarykovy základní školy a pomníku Tomáše Garrigua Masaryka: "Při hledání podoby pomníku, který by výtvarnou formou připomněl významné sté výročí českého státu, byl přijat návrh zobrazující století - sto letopočtů. Pohled na jednotlivé roky plynoucí od roku 1918 až po rok 2018 zobrazených ve dvou sloupcích bude nepochybně evokovat nejen osobní vztah k jednotlivým letům, ale bude i připomínkou událostí společenských, politických, kulturních, či celosvětových," říká Zdeněk Hošek.

Jedním z příběhů v rozšířené publikaci jsou osudy otce Josefa a syna Štěpána Slukových. Štěpán pod vlivem válečného utrpení napsal báseň Žaluji, přítomní ji vyslechli v podání Michala Theera, člena muzejní rady a bývalého žáka naší školy. Originálním přednesem oblíbené básně pana učitele Stanislava Krause Když od Rudyarda Kiplinga zpestřil nedělní dopoledně Vojtěch Václav Šrámek, žák 7. A Masarykovy ZŠ. Součástí oslav byla i prezentace  školního projektu II. stupně Osobnosti (jedná se o významné české či slovenské osobnosti z řad politiků, vojáků, spisovatelů, malířů, herců, zpěváků, režisérů, architektů, cestovatelů).

Celé slavnostní dopoledne zpříjemňovaly svým zpěvem Sovičky pod vedením paní učitelky Daniely Janoušové. Za doprovodu cimbálové muziky nebo kytary paní učitelky zazněly písně Ach synku, Strom, Zelení hájové, Sotva se narodíš, Teče voda, Přátelství, Krásný je vzduch, Ta nae písnička česaká a Jednou budem dál. Sovičky zvládly i část Modlitby pro Martu, sólo zapívala Lucka Novotná. Překvapením pro všechny byla generální zkouška písně Lípa, jejíž text od Ing. Lucie Černé zhudebnila Mgr. Vendula Tustová, paní učitelka Masarykovy ZŠ. Sovičky ji věnovaly rodičům, kteří i přes podzimní prázdniny neodjeli z Újezda, a spolu se svými dětmi přišli oslavit 100 let republiky. 

Slavnostní shromáždění bylo po závěrečném slovu paní starostky a poděkováním všem, kteří oslavy připravovali, zakončeno českou státní hymnou - první sloka reprodukovaná, druhá sloka všemi v sále s radostí a láskou zazpívaná.

A ještě jedna zajímavost na závěr - nejmladší Sovičky na vernisáži se narodily v roce 2012 (byli i sourozenci narození 2016), nejstarší přítomný občan pan Vladimír Štěpánek se narodil v roce 1921 (sedící na fotografii se založenýma rukama)