Zážitková výuka - mokřady, čistička odpadních vod, školní pozemky

Vloženo: 9.10.2019 | Zobrazeno: 178x
Ve školním roce 2018/19 Masarykova ZŠ v Újezdě nad Lesy navázala na úspěšné zapojení se do mezinárodního programu Ekoškola pod záštitou vzdělávacího centra TEREZA a MŠMTV.  Žáci jsou povzbuzováni ve své aktivní roli a jsou vedeni k odpovědnosti za svoje jednání. Postup práce je určen sedmi kroky,  které školu a její Ekotým provázejí programem a zaručují naplnění kritérií pro obhajobu mezinárodního ocenění.

Na školním pozemku v Polesné jsme nechali vysadit ovocné keře – angrešty, rakytník, rybíz, borůvku, kustovnici a kiwi.  Můžeme zde najít také nové ovocné stromky – jabloně, broskvoň, meruňku, slivoň, třešeň, hrušeň,a několik nových vyvýšených záhonů pro pěstování zeleniny a květin.

Téma voda je v letošním roce zařazeno do celoročního projektu pro 2. stupeň nazvaný Vodní škola. Projekt Ekocentra Koniklec je zaměřen na rozvoj environmentální gramotnosti žáků v oblasti úspor pitné vody a hospodaření s dešťovou vodou a na ekologizaci provozu školy. Součástí projektu je realizace praktického opatření v prostoru školy nebo jejího pozemku. Využívají se moderní formy výuky - prožitková, projektová, badatelsky orientovaná, lokální a výuka mimo učebnu, zejména terénní výuka. Na podzim se žáci 2. stupně zúčastnili terénních exkurzí. Navštívili např. Muzeum pražského vodárenství, ČOV v Čertousech, Modřanské tůně či zelenou střechu na Černém Mostě. V zimě nás čekají vnitřní výukové programy a další pokračování projektu, který skončí na konci školního roku.

Na závěr cituji bývalého předsedu školního Ekotýmu:" Zjistil jsem, že díky znalostem z programu se na naší škole dá změnit spousta věcí. Někdy to vypadá až nemožné, ale vždy se najde nějaký kompromis a pokroky jsou znát."

Mgr. Tomáš Prager, Masarykova ZŠ