Stávka 27.11.2023

Vloženo: 18.11.2023 | Zobrazeno: 880x
Sdělení odborové organizace a vedení školy ke stávce viz níže ...

Vážení rodiče,

většina zaměstnanců naší školy se rozhodla zapojit do stávky, která proběhne v pondělí 27. listopadu. Znamená to, že škola bude pro žáky celý den uzavřena. Chápeme, že Vám tím způsobíme určité problémy.

Ale jestli Vám záleží na dalším vzdělávání Vašich dětí a na budoucnosti, naše kroky pochopíte, protože tahle stávka není kvůli platům učitelů!

V první řadě jsme solidární s provozními zaměstnanci – kuchařkami, uklízečkami, školníky, hospodářkami … Bez jejich práce nemůže škola fungovat a při současné inflaci a cenách jsou i jen pouhé úvahy o snižování jejich ubohých platů nemravné a ohrožující chod škol.

1. Protestujeme proti připravované parametrizaci asistentů pedagoga, která prostě znamená významné snížení jejich počtu.

2. Inkluze byla prosazena proti vůli pedagogů z praxe a jedinou pomoc, kterou pedagogové dostali - asistenty - teď chce vláda omezit a nechat školy s inkludovanými žáky bez dostatečného personálního zajištění. S tím souvisí neustálé odkládání zakotvení pozic "školní psycholog" a "školní speciální pedagog" do rozpočtových tabulek a snaha tyto pozice pojmout jako neučitelské či dokonce nepedagogické.

3. Snížení PHMAX (maximální stanovený počet hodin, které učíme v naší škole) by do budoucna přineslo nedostatek kapacit pro práci s dětmi se speciálními vzdělávacími potřebami, a tedy velké omezení práce s dětmi s podpůrnými opatřeními i s dětmi talentovanými. Především reálně hrozí, že dojde ke zvýšení počtu dětí ve třídě, který je na naší škole optimální, a to znamená zhoršení podmínek pro výuku. Vzdělávání všech dětí by bylo náročnější a nebyla by možná diferenciace výuky v takové míře, jakou poskytujeme nyní.

4. Chceme důrazně varovat před dalším krácením prostředků na ostatní neinvestiční výdaje (tzv. ONIV), ze kterých jsou hrazeny mimo jiné učební pomůcky, výpočetní technika a školení. Rozpočet se snižuje již několikátým rokem, v současnosti dostává škola asi polovinu toho, co před dvěma lety.

Vážení rodiče,

jsme přesvědčeni, že navrhované změny by měly negativní vliv na vzdělávání Vašich dětí a právě kvůli nim jsme se rozhodli vstoupit do této stávky.

Chápeme, že ekonomická situace našeho státu je složitá, nicméně jsme přesvědčeni o tom, že šetřit na školství je ten nejhorší možný způsob, jak tuto situaci řešit.

Zhoršení podmínek teď v současnosti odvede ze škol další, zejména mladší učitele, kteří se rozhodnou, že už nemají zapotřebí snášet všechno, a to v situaci, kdy během pár let odejde do důchodu velmi početná generace učitelů předdůchodového věku.

A chcete-li přemýšlet o výhledech do budoucna, pak je třeba pochopit, že naše školství se nezlepší nikdy, pokud nepřiláká konkurenceschopnými platy nejlepší jedince mladé generace, kteří se rozhodují o svém budoucím povolání a kteří v současnosti volí jiné profesní cesty než do školství.

17. listopadu 2023

Hana Jančová