Kotva
Elektronická žákovská

V příštích dnech vaříme

.

Objednávky obědů

Projekty školy

 

 

 


 

 

Mapa webu

Anlet

Vloženo: 3.3.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 6844x | Zatím neupraveno

Asociace nositelů legionářských tradic (ANLET) je neziskové občanské sdružení, jehož cílem je udržovat v paměti národa osobnosti a události, které se zapsaly do české historie v oblasti boje za svobodu a demokracii.

 

Spolupráci s Anletem zprostředkovává Masarykově ZŠ plk. Ing. Jan Vondráček v.v., újezdský občan. Je autorem prací o legionářích, válečných letcích, příslušnících RAF a jejich rodinách, s nimi organizuje pro žáky 8. a 9. tříd besedy. Působí také jako externí spolupracovník Újezdského muzea, kde byl již několikrát kurátorem významných vojensko-historických výstav. Je spoluautorem újezdských publikací 1. světová válka - Osudy vojáků a legionářů z Újezda nad Lesy a okolí (2014) a 2. světová válka - Osudy občanů z Újezda nad Lesy a okolí ve 2. světové válce. O osudech legionářů, vojáků a občanů během obou světových válek se Újezdské muzeum dozvědělo díky spolupráci s Masarykovou ZŠ, Újezdským zpravodajem a Vojenským historickým ústavem, se kterým jednal právě Jan Vondráček.

 

A smrt byla na dosah (J. Vondráček, Netopejr 2009)

Historie války a života (životní příběh brigádního generála Alexandra Beera, J. Vondráček, ANLET 2013)

Poslední parašutista (životní příběh brigádního generála Jaroslava Klemeše, J. Vondráček, ANLET 2013)

 

ANLET si váží všech, kteří přispívají k tomu, aby se nezapomínalo na minulost – na hrdiny, kteří v první i druhé světové válce na bojištích i v domácím odboji, i v době komunistické totality, stáli na straně svobody a demokracie a bojovali za ni. Každý památník, který je obnoven či postaven, každá pamětní deska za osobnost, dodnes třeba zapomenutou, má smysl. Nejdůležitější však je nejen pomníky a pamětní desky zřizovat a stavět, ale také nezapomínat na ty, kteří jsou na nich připomínáni a dále šířit jejich skutky a jejich památku prostřednictvím výstav, besed a dalších kulturních akcí.

 

Paměť národa bývá někdy krátkodobá – vytěsňuje to nepříjemné, a k tomu bohužel patří i doby, kdy se válčilo, věznilo, odsuzovalo, vraždilo a mučilo. Kdo by se rád díval na takové hrůzy? Bohužel, jak jeden citát v různé podobě stále opakuje, pokud se nepoučíme z minulosti, budeme nuceni ji prožít znovu.

 

A tak každý, kdo dokáže připomenout veřejnosti doby zmaru a bojů, si zaslouží poděkování a ocenění. Anlet a jeho ceny Český patriot jsou jen malou kapkou v moři a nemohou obsáhnout širokou škálu občanů, kteří přispívají svým střípkem do mozaiky novodobé české historie. Věřím však, že jsou zároveň povzbuzením pro oceněné a motivací pro všechny ostatní, jejichž práce si všichni vážíme.

 

Jindra Svitáková, 17.2.2015