Lesní galerie

Vloženo: 3.3.2016 | Autor: Eva Danielová | Zobrazeno: 8282x | Zatím neupraveno

Vážení rodiče, prarodiče a přátelé naší školy,

zveme Vás na prohlídku naučné stezky Lesní galerie II, na které jsou obrázky žáků naší školy s namluvenými texty také našimi žáky. Velké  poděkování patří paním učitelkám, pod jejichž vedením obrázky na stezku vznikaly. Dětské kresby byly též použity pro stojací kalendář a školní kalendář 2014 a pro doprovodnou brožuru Lesní galerie I (Tam a zpátky za zvířátky) a  Lesní galerie II (Klánovickým lesem krok za krokem). Všechny trasy a jednotlivá zastavení naučné stezky Lesní galerie I a II najdete na www.lesnigalerie.praha21.cz

Grantový projekt Lesní galerie II je rozdělen na dvě části: naučnou stezku Klánovickým lesem a informační tabule v intravilánu Újezda nad Lesy. Spojnicí je to, že celý projekt je realizován v Přírodním parku Klánovice – Čihadla na území MČ Praha 21 – Újezd nad Lesy.

Tabule s informační cedulí jsou rozmístěny po Újezdě  od r.2014. Přinášejí informace       o přírodních, kulturních a historických zajímavostech Újezda a nejbližšího okolí. Zde se mluví především o tom, že Újezd nad Lesy vzniknul ze tří samostatných obcí : Blatova, Újezda a Nové Sibřiny, jejichž historie sahá až do 13.století a o tom, jakými historickými obdobími tyto obce procházely, než se z nich v r.1922 stal Újezd nad Lesy a v r. 1974 městská část hlavního města Prahy. Na dalších cedulích si můžeme přečíst  o zdejších archeologických nálezech, ale i o loupežnických bandách Kopidlanských a Petrovských,   o historii zdejší školy od 18.století, ale především o  bohatství Přírodního parku a zvláště chráněných oblastí, které jsou jeho součástí.

Lesní galerie II je tvořena šedesáti očíslovanými zastaveními, což jsou dřevěné tabule nesoucí graficky ztvárněnou informační desku. Na desce je název stezky, číslo a název zastavení, dětské zobrazení přírodního lesního námětu, krátká básnička / říkadlo vztahující se k obrázku, schematická mapka s označením stanoviště „tady stojíš“ a dolní lišta s informací o financování z Revolvingového fondu MŽP, logem autorů a QR kód, což je zařízení, přes něž je možné připojit se k webovým stránkám Lesní galerie. Takže lesem i Újezdem se můžete procházet i na internetu, ale opravdovou procházku to nikdy nemůže nahradit. Na webu ovšem najdete navíc rozšířené informace, některé       z nich včetně básniček jsou namluvené, takže si je mohou vychutnat i zrakově handicapovaní nebo ti, kteří ještě neumějí číst.

Vlastní naučná stezka Klánovickým lesem krok za krokem vede po lesních cestách ve třech okruzích. Okruhy jsou barevně odlišeny, na prvním, růžovém, jsme si představovali především děti  s rodiči a prarodiči. Druhý modrý a třetí oranžový jsou určeny pro zdatenější procházkáře a turisty. Celá stezka ale vede prakticky po rovině, po lesních cestách, takže ty nejpohodlnější mohou využívat i pohybově handicapovaní návštěvníci. Celková délka všech okruhů je cca 15 km.

Hlavní koordinátor projektu: Zita Kazdová

Autorka textů básní, tiskové výstupy projektu: Lucie Černá

Textová a obrázková náplň webu, koordinace s MZŠ: Eva Danielová

Organizační spolupráce za MČ Praha 21: Iva Hájková

Výtvarné a hlasové zpracování zastavení: žáci Masarykovy ZŠ v Újezdě nad Lesy

Grafické zpracování: Jaroslav Zajpt

Tisk brožur, letáků, kalendářů: Betis – tikárna Běchovice

Poděkování učitelkám Masarykovy ZŠ za pomoc při výtvarné realizaci projektu.

Celý projekt LG II

je vytvořen za finanční pomoci Revolvingového fondu MŽP.